- Hoşgeldiniz

Karasu emlaK ilanları Karasu daire ilanları Kocaali emlaK ilanları Kocaali daire ilanları

Sitemizde Toplam 157 Firma, 8 Haber, 12 Ürün ve 17 İlan Bulunuyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 24 Nisan tatil mi? (Öğrenciler gözü MEB’de)

Ana Sayfa » Genel » 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 24 Nisan tatil mi? (Öğrenciler gözü MEB’de)

24 Nisan tatil mi? (Öğrenciler gözü MEB’de)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Pazar gününe denk gelmesi ile birlikte öğrencilerde heyecanlı bekleyiş başladı. Milyonlaca öğrenci ’24 Nisan’da okullar tatil olacak mı?’ sorusunun yanıtını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

24-nisan

24 Nisan Pazartesi günü okullar tatil olacak mı? sorusunun cevabı milyonlarca öğrenci tarafından merakla bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı 24 Nisan’ın tatil olup olmayacağı ile ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. Geçtiğimiz yıllarda 24 Nisan’ın tatil olmaması nedeniyle bu sene de 24 Nisan Pazartesi günü eğitim ve öğretimin kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal  Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram,  TBMMnin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu,  UNESCO nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir
.

22 Nisan 2017 tarihinde eklenmiş ve 777 kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :